Instituttets medarbejdere

Institutleder

 Foto: Poul Ib  

Sekretariatsleder

Institutsekretær

Vigtige telefonnumre

  • Line Kjær Vesterbæk: 8716 5601 (institutsekretær)
  • Susanne Vang: 8715 2198 (studieadministration)
  • Malene Poulsen: 8716 5596 (økonomi og regnskab)
  • Betjentstuen: 8715 0552
  • IT-support: 8715 0933
  • Brightspace-support: 8715 0575
  • Timeplaner support: 8715 3141
  • Digital eksamen - WISEflow-support: 8716 6119

Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aarslew, Laurits Florang Ph.d.-studerende lfaa@ps.au.dk +4587164904 1331, 222
Aarøe, Lene Lektor leneaaroe@ps.au.dk +4587165705 1340, 233
Ahrensberg, Nanna Vestergaard Ph.d.-studerende nannava@ps.au.dk 1332, 224
Aizenberg, Ellis Adjunkt eaizenberg@ps.au.dk 1341, 120
Albek, Ida Braad Ph.d.-studerende iba@ps.au.dk
Albertsen, Andreas Brøgger Lektor aba@ps.au.dk +4587165302 1340, 259
Alnor, Emil Videnskabelig assistent ea@ps.au.dk
Andersen, Annette Bruun Sprogmedarbejder annette@ps.au.dk +4587165584 1331, 126
Andersen, David Delfs Erbo Adjunkt dandersen@ps.au.dk +4587165605 1331, 221
Andersen, Jens Peter Seniorforsker jpa@ps.au.dk +4587165891 1332, 119
Andersen, Lotte Bøgh Professor lotte@ps.au.dk +4587165726 1340, 328
Andersen, Simon Calmar Professor simon@ps.au.dk +4587165725 1340, 327
Andersen, Steffen Selmer Postdoc selmer@ps.au.dk 1331, 315
Andresen, Rasmus Marquard Ph.d.-studerende raan@ps.au.dk
Appel, Marten Videnskabelig assistent ma@ps.au.dk 1341, 122
Bager, Anders Valentin AC-TAP avb@ps.au.dk +4593525594 1340, 340
Bainbridge, Timothy Francis Postdoc tbainbridge@ps.au.dk
Beach, Derek Professor derek@ps.au.dk +4587165629 1332, 222
Beuschel, Njall Specialarbejder nb@ps.au.dk
Binderkrantz, Anne Skorkjær Professor asb@ps.au.dk +4587165706 1341, 220
Bischof, Daniel Lektor bischof@ps.au.dk +4587165615 1340, 234
Bisgaard, Martin Lektor mbisgaard@ps.au.dk 1340, 137
Bittner, Vanessa Gæsteforsker vkb@ps.au.dk
Bjerre, Liv Adjunkt libj@ps.au.dk 1332, 218
Bloch, Carter Walter Centerleder, Professor carter.bloch@ps.au.dk +4587165901 1332, 117
Blom-Hansen, Jens Professor jbh@ps.au.dk +4587165696 1340, 338
Bor, Alexander Postdoc alexander.bor@ps.au.dk 1340, 131
Borre, Ole Professor emeritus borre@ps.au.dk +4587165248 1331, 112
Boye, Stefan Postdoc sboye@ps.au.dk
Brady, Emer Postdoc bradyem@ps.au.dk +4587166245 1332, 123
Bruntse, Morten Projektleder m-bruntse@ps.au.dk +4593521475 2622, 12a
Bruun, Finn Lektor emeritus fb@ps.au.dk 1331, 112
Brænder, Morten Lektor mortenb@ps.au.dk +4587165621 1331, 228
Bundgaard, Helle M.H. Kontorfuldmægtig helle@ps.au.dk +4587165602 1331, 125
Bundgaard, Laura Videnskabelig assistent balu@ps.au.dk
Burau, Viola Lektor viola@ph.au.dk +4550184019 1260, 225
Bækgaard, Martin Professor martinb@ps.au.dk +4587165724 1340, 335
Bøggild, Troels Lektor tboeggild@ps.au.dk +4587165732 1341, 211
Carlsen, Maj Thimm Centeradministrator maj.carlsen@ps.au.dk +4593521498 1340, 251
Cecchini, Mathilde Adjunkt mcecchini@ps.au.dk +4587164315 1340, 351
Chemnitz, Esther Ørbæk Ph.d.-studerende echemnitz@ps.au.dk 1332, 213
Chen, Xu Gæste PhD xuchen@ps.au.dk 1340, 252
Christensen, Jørgen Grønnegård Professor emeritus jgc@ps.au.dk +4528180189 1341, 213
Christensen, Love Aksel Postdoc love.christensen@ps.au.dk 1340, 138
Christensen, Matias Engdal Ph.d.-studerende mec@ps.au.dk 1332, 120
Christiansen, Peter Munk Professor, Institutleder pmc@ps.au.dk +4587165685 1341, 212
Colombo, Francesco Postdoc fc@ps.au.dk 1340, 138
Congleton, Adam Redman Videnskabelig assistent congleton@ps.au.dk +4522363875 1340
Cryer, Aske Horneman Kragh Ph.d.-studerende ahkc@ps.au.dk 1332, 213
Dalsgaard, Anja Sprogmedarbejder anja@ps.au.dk +4587165616 1331, 121