Instituttets medarbejdere

Institutleder

 Foto: Poul Ib  

Sekretariatsleder

Institutsekretær

Vigtige telefonnumre

  • Line Kjær Vesterbæk: 8716 5601 (Institutsekretær)
  • Susanne Vang: 8715 2198 (studieadministration)
  • Malene Poulsen: 8716 5596 (økonomi og regnskab)
  • Betjentstuen: 8715 0552
  • IT-support: 8715 0933
  • Blackboard-support: 8716 6119
  • Timeplaner support: 8715 3141
  • Digital eksamen - WISEflow-support: 8716 6119

Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Nyholt, Niels Ph.d.-studerende nn@ps.au.dk 1341, 222
Olesen, Thomas Professor tho@ps.au.dk +4587165625 1332, 116
Olsen, Tore Vincents Lektor tvo@ps.au.dk +4587165637 1340, 240
Oredsson, Astrid Fly Ph.d.-studerende au700566@ps.au.dk
Osmundsen, Mathias Postdoc m.osmundsen@ps.au.dk +4587165793 1340, 135
Pedersen, Helene Helboe Professor helene@ps.au.dk +4587165606 1341, 218
Pedersen, Jørgen Dige Lektor emeritus dige@ps.au.dk 1331, 112
Pedersen, Karin Hilmer Lektor khp@ps.au.dk +4587165702 1331, 224
Pedersen, Lars Dahl Seniorrådgiver ldp@ps.au.dk +4587165084 1340, 131
Pedersen, Rasmus Brun Lektor brun@ps.au.dk +4587165613 1332, 218
Pedersen, Thomas Lektor emeritus
Pedersen, Viki Møller Lyngby Adjunkt vikip@ps.au.dk 1340, 260
Perera, Natasha Elizabeth Sprogmedarbejder np@ps.au.dk +4587165641 1331, 132
Petersen, Cecilie Lindgaard AC-TAP cepet@ps.au.dk +4520761464 1340, 347
Petersen, Michael Bang Professor michael@ps.au.dk +4587165729 1340, 235
Petersen, Niels Bjørn Postdoc niels@ps.au.dk 1341, 120
Poulsen, Malene Afdelingsleder malenep@ps.au.dk +4587165596 1331, 130
Pradella, Lea Ph.d.-studerende au647950@ps.au.dk
Prior, Anna Christina Sprogmedarbejder acp@ps.au.dk +4587165605 1331, 123
Rachid, Ashraf Ph.d.-studerende ashraf@ps.au.dk 1332, 120
Ramm, Ruth Kontorfuldmægtig rr@ps.au.dk +4587152202 1331, 115
Ramos-Vielba, Irene Seniorforsker iravi@ps.au.dk 1331, 027
Rasmussen, Jesper Ph.d.-studerende jr@ps.au.dk 1331, 329
Rasmussen, Stig Hebbelstrup Rye Postdoc stighebbelstrup@ps.au.dk 1340, 130
Ravn, Tine Adjunkt tr@ps.au.dk +4587165892 1332, 114A
Risse, Tobias Ph.d.-studerende tobias.risse@ps.au.dk 1331, 213
Robin-D'Cruz, Ben Postdoc brdcruz@ps.au.dk
Ryan, Thomas Kjeldager Videnskabelig assistent tryan@ps.au.dk +4587165504 1331, 030
Rønn, Anne Kirstine Ph.d.-studerende akr@ps.au.dk
Sainte-Marie, Maxime Postdoc msaintemarie@ps.au.dk +4587165889 1332, 124
Saugstrup, Louise Isgaard Videnskabelig assistent ls@ps.au.dk 1331, 025
Schjødt, Rasmus Ph.d.-studerende rasmusjs@ps.au.dk 1331, 325
Schneider, Jesper Wiborg Professor jws@ps.au.dk +4587165241 1331, 029
Schulte-Cloos, Julia Gæsteforsker jschultecloos@ps.au.dk
Schüssler, Julian Postdoc julians@ps.au.dk 1331, 314
Seeberg, Henrik Bech Lektor h.seeberg@ps.au.dk +4587165243 1340, 237
Seeberg, Merete Bech Adjunkt m.bech@ps.au.dk +4587165636 1341, 121
Senninger, Roman Postdoc rsenninger@ps.au.dk +4587165737 1340, 133
Serritzlew, Søren Professor soren@ps.au.dk +4587165684 1340, 331
Sidenius, Niels Christian Michael Lektor emeritus ncs@ps.au.dk 1331, 112
Simonsen, Kristina Bakkær Lektor bakkaer@ps.au.dk +4587165349 1340, 129
Siune, Karen +4587165241 1331, 017
Skaaning, Svend-Erik Professor skaaning@ps.au.dk +4587165595 1331, 219
Skak, Mette Lektor msk@ps.au.dk +4587165627 1332, 214
Skewes, Lea Postdoc etnols@cas.au.dk 1341, 224
Skjæveland, Asbjørn Lektor skjaeveland@ps.au.dk +4587165634 1332, 215
Skytte, Rasmus Adjunkt raks@ps.au.dk +4587166337 1340, 136
Slothuus, Rune Professor slothuus@ps.au.dk +4587165691 1340, 234
Stage, Andreas Kjær Postdoc ak@ps.au.dk +4587165898 1331, 019
Stennicke, Mette Grønborg AC-TAP mgs@ps.au.dk +4540359897 1340, 347