Instituttets medarbejdere

Institutleder

 Foto: Poul Ib  

Sekretariatsleder

Institutsekretær

Vigtige telefonnumre

  • Line Kjær Vesterbæk: 8716 5601 (Institutsekretær)
  • Susanne Vang: 8715 2198 (studieadministration)
  • Malene Poulsen: 8716 5596 (økonomi og regnskab)
  • Betjentstuen: 8715 0552
  • IT-support: 8715 0933
  • Blackboard-support: 8716 6119
  • Timeplaner support: 8715 3141
  • Digital eksamen - WISEflow-support: 8716 6119

Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Aarslew, Laurits Florang Ph.d.-studerende lfaa@ps.au.dk +4587164904 1332, 223
Aarøe, Lene Lektor leneaaroe@ps.au.dk +4587165705 1340, 233
Ahrensberg, Nanna Vestergaard Ph.d.-studerende nannava@ps.au.dk 1332, 224
Albertsen, Andreas Brøgger Lektor aba@ps.au.dk +4587165302 1340, 259
Andersen, Annette Bruun Sprogmedarbejder annette@ps.au.dk +4587165584 1331, 126
Andersen, David Delfs Erbo Adjunkt dandersen@ps.au.dk +4587165605 1331, 221
Andersen, Jens Peter Seniorforsker jpa@ps.au.dk +4587165891 1332, 119
Andersen, Lotte Bøgh Professor lotte@ps.au.dk +4587165726 1340, 328
Andersen, Nikolaj K. Ph.d.-studerende andersen@ps.au.dk +4587166336 1332, 224
Andersen, Simon Calmar Professor simon@ps.au.dk +4587165725 1340, 327
Andersen, Steffen Selmer Ph.d.-studerende selmer@ps.au.dk +4587166223 1331, 213
Appel, Marten Videnskabelig assistent
Bager, Anders Valentin Videnskabelig assistent avb@ps.au.dk +4593522294 1340, 340
Baker, Christine Friis Ph.d.-stipendiat christine.baker@ps.au.dk +4587165894 1332, 115
Beach, Derek Professor derek@ps.au.dk +4587165629 1332, 222
Bendtsen, Anna-Kathrine Videnskabelig assistent akb@ps.au.dk +4587165048 1332, 115
Beuschel, Njall Specialarbejder nb@ps.au.dk
Binderkrantz, Anne Skorkjær Professor asb@ps.au.dk +4587165706 1341, 220
Birkving, Astrid Lykke Videnskabelig assistent alb@ps.au.dk +4587165052 1332, 112
Bisgaard, Martin Lektor mbisgaard@ps.au.dk 1340, 137
Bisgaard, Mette Postdoc mette.bisgaard@ps.au.dk
Bjerre, Liv Adjunkt libj@ps.au.dk 1332, 218
Bjørnholm, Josefine Videnskabelig assistent jobj@ps.au.dk 1332, 121
Bjørnsig, Annie annbj@ps.au.dk
Bloch, Carter Walter Centerleder, Professor carter.bloch@ps.au.dk +4587165901 1332, 117
Blom-Hansen, Jens Professor jbh@ps.au.dk +4587165696 1340, 338
Boisen Andersen, Didde Ph.d.-studerende diddeba@ps.au.dk 1340, 260
Bor, Alexander Postdoc alexander.bor@ps.au.dk 1341, 124
Borre, Ole Professor emeritus borre@ps.au.dk +4587165248 1331, 112
Boye, Stefan Ph.d.-studerende sboye@ps.au.dk 1340, 336
Brady, Emer Videnskabelig assistent bradyem@ps.au.dk +4587166245 1332, 123
Bruun, Finn Lektor emeritus fb@ps.au.dk 1331, 112
Brænder, Morten Lektor mortenb@ps.au.dk +4587165621 1331, 228
Bundgaard, Helle M.H. Kontorfuldmægtig helle@ps.au.dk +4587165602 1331, 125
Burau, Viola Lektor viola@ph.au.dk +4593508709 1260, 225
Bækgaard, Martin Professor martinb@ps.au.dk +4587165724 1340, 335
Bøggild, Troels Lektor tboeggild@ps.au.dk +4587165732 1341, 211
Carlsen, Maj Thimm Centeradministrator maj.carlsen@ps.au.dk +4593521498 1340, 251
Cecchini, Mathilde Adjunkt mcecchini@ps.au.dk +4587164315 1340, 351
Christensen, Emily Rose Tangsgaard Ph.d.-studerende ertc@ps.au.dk +4587165735
Christensen, Julian Postdoc julian@ps.au.dk +4587165617 1341, 120
Christensen, Jørgen Grønnegård Professor emeritus jgc@ps.au.dk +4528180189 1341, 213
Christensen, Matias Engdal Ph.d.-studerende mec@ps.au.dk 1332, 120
Christiansen, Peter Munk Professor, Institutleder pmc@ps.au.dk +4587165685 1341, 212
Cryer, Aske Horneman Kragh Ph.d.-studerende ahkc@ps.au.dk 1332, 213
Dalsgaard, Anja Sprogmedarbejder anja@ps.au.dk +4587165616 1331, 121
Daur, Valentin Ph.d.-studerende vdaur@ps.au.dk 1341, 116
Degn, Lise Lektor ld@ps.au.dk +4587165887 1331, 022
Degn, Simone Sommer Ph.d.-studerende sommer@ps.au.dk 1340, 262
Dorf, Anna Christine Ph.d.-stipendiat achd@ps.au.dk 1340, 252