Du er her: AU  Medarbejdere Institutter  Institut for Statskundskab Find instituttets medarbejdere

Instituttets medarbejdere

Institutleder:
Professor Peter Munk Christiansen
E-mail: pmc@ps.au.dk
Tlf.: 8716 5685
Mobil: 3011 5340

Sekretariatsleder:
Lene Hjøllund
E-mail: lh@ps.au.dk
Tlf.: 8716 5619
Mobil: 5144 3012  

Institutsekretær:
Birgit Kanstrup 
E-mail: bk@ps.au.dk 
Tlf.: 8716 5601  

Vigtige telefonnumre

  • Birgit Kanstrup: 8716 5601 (Institutsekretær)
  • Susanne Vang: 8715 2198 (studieadministration)
  • Malene Poulsen: 8716 5596 (økonomi og regnskab)
  • Betjentstuen: 8715 0552
  • IT-support: 8715 0933
  • Blackboard-support: 8716 6119
  • Timeplaner support: 8715 3141
  • Digital eksamen - WISEflow-support: 8716 6119

Medarbejdere ved Institut for Statskundskab

Name Job title Email Phone Building
Aagaard, Kaare Seniorforsker ka@ps.au.dk +4587165236 1331, 025
Aarøe, Lene Lektor leneaaroe@ps.au.dk +4587165705 1340, 233
Albertsen, Andreas Brøgger Adjunkt aba@ps.au.dk +4587165302 1332, 117
Andersen, Annette Bruun Sprogmedarbejder annette@ps.au.dk +4587165584 1331, 126
Andersen, David Delfs Erbo Adjunkt dandersen@ps.au.dk +4587165595 1331, 222
Andersen, Jens Peter Seniorforsker jpa@ps.au.dk +4587165891 1332, 114
Andersen, Lotte Bøgh Professor lotte@ps.au.dk +4587165726 1340, 328
Andersen, Nikolaj K. Ph.d.-studerende andersen@ps.au.dk +4587166336 1332, 224
Andersen, Simon Calmar Professor simon@ps.au.dk +4587165725 1340, 327
Andersen, Steffen Selmer Ph.d.-studerende selmer@ps.au.dk +4587166223
Baker, Christine Friis Videnskabelig assistent christine.baker@ps.au.dk 1331, 030
Bartusevicius, Henrikas Adjunkt henrikas@ps.au.dk +4587165628 1331, 326
Beach, Derek Professor derek@ps.au.dk +4587165629 1332, 222
Bech, Mickael Professor mibe@ps.au.dk +4587165965 1340, 340
Bendtsen, Anna-Kathrine Videnskabelig assistent akb@ps.au.dk +4587165052 1332, 115
Bengtson, Andreas Ph.d.-studerende anbe@ps.au.dk +4587166338 1332, 123
Binderkrantz, Anne Skorkjær Professor asb@ps.au.dk +4587165706 1341, 220
Bisgaard, Martin Adjunkt mbisgaard@ps.au.dk +4587165608 1340, 137
Bisgaard, Mette Videnskabelig assistent mette.bisgaard@ps.au.dk
Bloch, Carter Walter Centerleder, Professor carter.bloch@ps.au.dk +4587165901 1331, 022
Blom-Hansen, Jens Professor jbh@ps.au.dk +4587165696 1340, 338
Boisen Andersen, Didde Ph.d.-studerende diddeba@ps.au.dk 1331, 212
Bor, Alexander Postdoc alexander.bor@ps.au.dk 1341, 124
Borre, Ole Professor emeritus borre@ps.au.dk +4587165248 1331, 112
Boye, Stefan Ph.d.-studerende sboye@ps.au.dk 1340, 336
Brady, Emer Videnskabelig assistent bradyem@ps.au.dk 1332, 112
Bruun, Finn Lektor emeritus fb@ps.au.dk 1331, 112
Brænder, Morten Lektor mortenb@ps.au.dk +4587165621 1341, 120
Bundgaard, Helle M.H. Kontorfuldmægtig helle@ps.au.dk +4587165602 1331, 125
Burau, Viola Lektor viola@ph.au.dk +4593508709 1260, 225
Burmester, Nicolas Ph.d.-studerende nicolasburmester@ps.au.dk +4587165284 1340, 136
Bækgaard, Martin Professor martinb@ps.au.dk +4587165724 1340, 335
Bøggild, Troels Postdoc tboeggild@ps.au.dk +4587165732 1341, 211
Cecchini, Mathilde Adjunkt mcecchini@ps.au.dk 1341, 121
Christensen, Emily Rose Tangsgaard Ph.d.-studerende ertc@ps.au.dk
Christensen, Julian Adjunkt julian@ps.au.dk
Christensen, Jørgen Grønnegård Professor emeritus jgc@ps.au.dk +4528180189 1341, 213
Christiansen, Peter Munk Professor, Institutleder pmc@ps.au.dk +4587165685 1341, 212
Dalsgaard, Anja Sprogmedarbejder anja@ps.au.dk +4587165616 1331, 121
Degn, Lise Adjunkt ld@ps.au.dk +4587165887 1331, 311
Djuve, Vilde Lunnan Ph.d.-studerende v.l.djuve@ps.au.dk 1331, 212
Doucette, Jonathan Stavnskær Ph.d.-studerende jd@ps.au.dk +4587166225 1332, 123
Duus-Otterström, Göran Lektor gdo@ps.au.dk +4587164893 1332, 117
Eklund, Carita Mirjami Videnskabelig assistent ceklund@ps.au.dk +4587165006 1331, 314
Elklit, Jørgen Professor elklit@ps.au.dk +4587165583 1331, 222
Finke, Daniel Professor finke@ps.au.dk +4587165639 1332, 221
Fjendbo, Trine Høj Ph.d.-studerende fjendbo@ps.au.dk 1340, 236
Foged, Ane Karoline Ph.d.-studerende akbf@ps.au.dk 1341, 222
Fuglsang, Simon Videnskabelig assistent simon.fuglsang@ps.au.dk +4587166163 1331, 023
Gelardi, Maiken Ph.d.-studerende maikeng@ps.au.dk +4523654192 1332, 223
37527 / i28